שובונקין

שם לטיני: "Carassius auratus Var. "Shubunkin

זן נוסף שהתפתח מדג הזהב המצוי. מקורו של דג זה מיפן, הוא דומה במבנה גופו לקומט וככזה הוא בעל זנב יחיד ומבנה גופו הידרודינמי. לעומת הקומט צבע עורו של השבונקין נקרא נקרוס (nacreous – שכבת מלנין שמעליה נמצאים קשקשים חצי שקופים בצבע מתכתי או בצבע פנינה( המעניק לדג להופיע בצבעי אדום, כחול, לבן ושחור.

השובונקין נחלק לשלוש קבוצות: השובונקין היפני (המקורי), הלונדון שובונקין (נוצר ע"י Pamela Whittington בלונדון) ובריסטול שובונקין – בעל צבע גוף מנומרו לרוב צבע ראשו אדום.

עם השנים דג זה הגיע לרחבי העולם והיום ניתן למצוא אותו בבריכות דגים רבות. השובונקין נחשב כדג עמיד אשר יכול להסתדר במגוון רחב של טמפרטורות ותנאי מים. קומט שובונקין ישגשג בבריכת נוי גדולה עם מצע חצץ, סלעים וצמחיה עמידה. דג השובונקין יגדל באופן פרופורציונלי לשטח המחייה שלו. השובונקין מחבב שורשי צמחים ויחפור במצע כדי להגיע אליהם ולכן מומלץ להגן על הצמחייה בסלעים או כדים. למרות שהשובונקין עמיד יש לשמור על איכות מים טובה על ידי פילטרציה שלהם. רבייה מוצלחת בבריכת הנוי תביא לכאלף ביצים אשר יבקעו תוך כשבוע. דגיגי השובונקין יקבלו את צבעם לאחר כשמונה חודשים.