קוי

שם לטיני: 'Cyprinus carpio haematopterus

דג קוי או "נישיקיגוי" ביפנית הוא דג ממשפחת הקרפיונים, דג הקוי גודל בסין על ידי הקיסרים ונחשב לדג חשוב מאוד בתרבות הסינית והיפנית. מקורו של דג הקוי הוא בסין אך הופץ למערב מיפן ונחשב למאוד אופייני בסגנון ה"פנג שאוי". דג הקוי מאריך שנים ויכול לחיות מעל 100 שנה, הוא נמדד על ידי מספר פרמטרים כגון נדירותם תבניות הצבעים ושלמות הסנפירים ומדורגים באותיות A,B,C דגים בדירוג A יכולים להימכר באלפי דולרים.

תנאי גידול: דג הקוי גדל למימדים עצומים הנעים בין 70 ל- 90 ס"מ, מרבית גדילתו נעשית בשנתיים הראשונות לחייו ולאחר מכן הקוי גדל בין 1-2 ס"מ בשנה. הקוי יכול לחיות בטמפרטורות מאוד נמוכות, לכן רצוי לגדל דג זה בבריכות נוי. דג הקוי ידוע באכילת הצמחים עקב כך מומלץ לשתול את הצמחים בכדים ולכסותם בחלוקי נחל על מנת למנוע מהקוי לאכול את שורשי הצמח.

מזג ושותפים לבריכה: דג הקוי הוא דג שקט יחסית ורצוי לשלבו עם דגים מאותו אזור גאוגרפי ודגי בריכות ומים קרים בעיקר סוגי דגי הזהב. בנוסף רצוי להכניס לבריכה לפחות זוג או שלושה  דגי קוי יחדיו (בהתאם לגודל הבריכה) הם יעריכו זאת .

זיהוי בין המינים:לנקבת הקוי גוף עגול יותר וסנפירי חזה עגולים וקטנים יותר. לזכר הקוי סנפירי חזה מנוקדים ובחלק מהסוגים והוא מבריק יותר. הזכר רודף אחרי הנקבה והתנגשות בה מעידה על הטלה קרבה.